Az elutasítás sérülése, azoknál az újszülötteknél jöhet létre, akik pl
- 'baleset' következtében nem várt gyermekként születtek,
- erőszak következményeként születtek,
- elhalt, halva született ikertestvér mellett,
- esetleg a szülők (anya) más nemű gyermeket vártak.
/A téma első része itt: https://lotuszlelek.blogspot.com/2022/10/rendezni-vegre-kozos-dolgainkat-lelki.html /
Tágabb kontextusban: Hogy megszületünk, hogy mely testbe, hogy hova, nem véletlen. Lélekként az elutasítás érzését jöttünk rendezni, vagyis a sérülés előzményei, a számunkra ismeretlen múltban is gyökerezhetnek.
Ha elutasítást élünk meg, az első érzés, kimenekülni a helyzetből. Csecsemőként képtelenek vagyunk erre, ezért felépítjük vagyis rögzítjük magunkban a helyzetet azzal, hogy felvesszük a Menekülő maszkját.
Példák a Menekülő személyiségére (a teljesség igénye nélkül)
- Sokszor az anya, gyermeke iránti negatív érzései kompenzációjaként, (tudattalanul) majom szeretettel csüng a kicsin. Hatására a gyermek felnővén, nagyobb teret, több levegőt igényel. Nehezebben kapcsolódik, köt és tart fenn kapcsolatokat.
- Az elutasítás miatt, a gyermek kialakít egy képzeletbeli világot, amit felnőttként is fenntart. Kettős világban él, van a külső sokszor sivár, és egy színes intellektuális, ami felnőttkorban nagyban felel a látszategyensúly fenntartásáért.
- Nem kedveli ha megérintik. Szeretetnyelve elsősorban a tartalmas beszélgetések, minőségi idő eltöltésében érzékelhető.
- Olyan helyzeteket vonzz, ahol elutasítva érezheti magát. Ismétli a csecsemőkori tapasztalatát. Minél mélyebb a sérülése, annál inkább így van.
- Magát alkalmatlannak tartja, ezért minden helyzetet megragad, hogy tökéletesnek látszon. Gyakran maximalista.
- Gyakran úgy érzi, hogy kívülálló, sehova sem tartozó.
- Másokhoz hasonlítgatja magát. Mindenki jobb mint ő.
- Nem hiszi el hogy szerethető.
- Kedveli a magányt.
- Észrevétlen. Pl elutasítás lehet: "Nem látod hogy nem érek rá, menj keresd meg apádat." megtanulja hogy nem elég szeretetreméltó ahhoz, hogy figyeljenek rá.
- Nagyon érzékeny.
- Azt hiszi megérteni ugyanaz, mint szeretni.
- Nagyon hamar felnő, nincs is gyermekkora (ha mindent megadtak a szülők, akkor is).
Az elutasítást az azonos nemű szülővel éljük meg. Ő, aki felébreszti ezt a születés előtti sérülésünket. Mivel a sérülést tőle szenvedtük el, ez nagyban rányomja a bélyegét a nemi szerepnek megfelelő viselkedésünkre. Nem tudunk példaként tekinteni rá, ezért igazán, a saját nemi szerepünket sem tudjuk elfogadni. Minél mélyebb, sérülésünk, annál inkább elutasítjuk magunkat. Viselkedésünk központi irányítója az attól való félelem, hogy újra át kell élni az elutasítást.
Ebben az életkorban a gyökér-csakra területén összpontosulnak a kiegyensúlyozott fejlődéshez szükséges energiáink. A Menekülő gyökér-csakrája alul működik. Az illető gyökértelenné, labilissá válik.
Kézírása jellemzői (a teljesség igénye nélkül)
- Az írás már ránézésre mozgalmas. Nehezebben olvasható.
- A térkezelés gyakran egyéni. Nem a megtanult sztenderdet követi.
- A sorok szavak közt nagy a távolság. Távolságot tart.
- Kötetlenebb. Nehezen kapcsolódik.
- Felső zóna hangsúlyos, ez azt jelenti hogy pl az 'l' 'k' felső területe nagy/ jóval nagyobb. Gondolataiban él.
- A középzóna el is sikkadhat. Nehezen képes érvényesíteni akaratát.
- Alsó zónában egopetális szárak (ez egyenes vonalakat jelent) magányos. elmélyült.
- Lehet nagyobb kezdővonal.
- Végvonal nincs, vagy záró árkádok jelennek meg.
- Labilis instabil formák.
- Kéményes (több soron átívelő üres kéményszerű felület).
- Önmegvalósítás ill alap/biztonság iránti szükségletek együttes megléte.
Ha úgy látod hogy elutasítás miatti sérülésed van, a legfontosabb lépés hogy felismerd, és elfogadd ezt magadban. Amennyiben szülőd (anya) még él. Érdemes vele megbeszélni. Nem vádaskodóan, szeretettel. A legtöbb ilyen eset mögött tényként húzódik meg, hogy őt is így nevelték, hogy nem ismert mást, hogy generációkon átívelő családi mintát követett, hogy éretlen volt, bizonytalan magában.
Amíg a Menekülő maszkját hordjuk sérülésünk nincs begyógyulva. A korrekció folyamata, hosszadalmasabb. Alapját az önismeret képezi. Mit miért, és hogyan gondolok, érzek, és cselekszem. Mi köze van ennek a valamikori elutasításhoz, hogyan hat ez a kapcsolataimra, a biztonságigényemre. Melyek a változtatás lépései. Minden egyes felismerés, újonnan beépült tapasztalat, a megoldásban segít.
Áttörést az első olyan helyzet hoz, ahol kiállsz magadért, amikor már nem az észrevétlenség a célod. Nem a korlátokra, hanem a lehetőségekre figyelsz. Kevesebb terhet veszel a válladra. Érzelmileg kiegyensúlyozott vagy. Kevesebb a belső ellentmondás. Nem kell hogy mindíg igazad legyen. Felismered és elfogadod hibáidat.
Amikor nem csak mások, de a magad irányában is együttérzést, figyelmet tanúsítasz. Amikor a gyakorlat szintjén elkezded szeretni magad. Amikor a biztonságot nem csak keresed, de meg is találod magadban!
Szeretettel : Ilda