Ha úgy érzed hogy nem szeretnéd tovább vinni fájdalmaidat...

Egy nyugodt órában ülj vagy feküdj le,  hagyd lelki szemeid előtt  lejátszódni az a helyzet amiről úgy gondolod, jobb lett volna, ha meg sem történik. Mialatt belülről szemléled az eseményt és szereplőit, tudatosítsd magadban hogy ez az egész úgy ahogy van,  sorsod törvényszerű velejárója volt. Érezd és gondold át, hogy enélkül,  ma nem az lennél aki, nem ott tartanál ahol. 
Próbáld megérteni a történet értelmét, benne a saját  szerepedet, és másokét. Tekints minden szereplőre magadat is beleértve, szeretettel. Mentális képernyődön nézd végig a történetet  azokkal a személyekkel, akikről úgy gondolod hogy valamilyen jogtalanságot követtek el veled szemben. Fogadd el, hogy mindenki esendő emberi tulajdonságokkal redelkezik, te is és mások is. Hogy a történteket bármennyire is szeretné bárki,  nem tudja visszacsinálni, hogy enyhülést számodra az elfogadás és megbocsátás hoz.

Lásd hogy a történtekre senki sem büszke. Hogy akkor és ott minden résztvevő tartott valahol,  tapasztalatokkal, érzelmekkel, ismeretekkel, és hogy ezek között nagy volt az eltérés. Lásd meg hogy ez az eltérés volt a kiindulási pontja a konfliktusnak, értsd meg ezt. Fogadd el, hogy a saját nézőpontjából mindenki jót akart, ennek megfelelően cselekedett, ám ezek az érdekek, érzések akkor összeegyeztethetetlenek voltak...
Amikor sikerült belülről rámosolyognod a történet szereplőire, gondolatban megölelni őket,  amikor meg tudod köszönni nekik, hogy segítségedre voltak éltutad megvalósításában, nagy lépést tettél az elengedés folyamatában... egy gondolatfolyam végén próbáld megtennei ezeket a gesztusokat. 

Ha több fájdalmas történeted van, hagyd hogy a történetek maguktól bukkanjanak fel. Hagyj felmerülni olyan eseményeket is, amelyekkel "hadilábon állsz", és a fenti gyakorlatot minden esetben végezd el. Lényeges hogy ne csak a saját szemszögödön keresztül nézz rá a konfliktusra, hanem a másik ( a bántó) emeberén is. Nagy eséllyel felismered a tettei mögötti indokait, és ha nem is tartod helyesnek, megérted a mozgató rugóit. 

Lehet hogy kezdetben  nehezünkre esik a gyakorlatok elvégzése, aki rendszeresen gyakorol, azt fogja tapasztalni, hogy egyre könnyebbé válik, megszabadul a belső nyomástól. Amíg minden erőnkkel a falnak feszülünk, a fal is teljes erővel nyom vissza bennünket. A helyzet úgy oldható meg, hogy levesszük a kezünket a falról, a  nyomás ilyenkor magától megszűnik. Bár ez a hasonlat lehet meglehetősen banálisnak tűnik, mégis legtöbben valamilyen fal előtt állunk, minden erőnkkel nyomjuk azt, s közben panaszkodunk, hogy visszanyom. 
Legegyszerűbb ha elengedjük...

Szeretettel: Ilda