Amikor kritikai képességről beszélünk, nem egy érzelmi indíttatású ítélet alkotásról, és nem is önismereti hiányosságból adódó, kompenzációról van szó. A kritikus szemléletmód egy minőség. Önmagunk, és környezetünk ellenőrzéséről van szó.
Aki kritikusan gondolkodik, az minden esetben áttekinti a szituációban meglévő (vállalkozás, családi élet, stb) összes momentumot, és ez alapján értékel.
A kritikus hozzáállás, eligazít bennünket, a jelenségek, lehetőségek helyességének, hasznosságának, célravezetőségének megítélésben. E képesség segít nekünk abban, hogy a megfelelő döntést hozzuk, vagy a megfelelő személyt válasszuk bármiról is legyen szó.
Ami nem az...
Amikor többségében érzelmi indíttatású önfényező, másokat lekicsinylő magatartással találkozunk, akkor a "Mi a véleményed?" kérdésre a válaszok hasonlóan kezdődnek:
- Szerintem ez....
- Én nem ezt, és nem így...
- Van egy ismerősöm aki....
- Láttam már olyat aki....
- Igen de......
- Ez hülyeség (butaság stb) én így csinálom...
Közös bennük az 'Én' kiemelése, a 'Nekem' kezdetű, a 'de' szócskával folytatódó, " A láttam már olyan embert akinek bőr van a nyakán." nagyságrendű mondat. Az illető szubjektív, hozzáértést, jártasságot nélkülöző, adott témában tapasztalattal, ismerettel nem rendelkező, öntetszelgő ember, aki akkor és ott, nagysága tudatában nyilatkozik.
Ami igen...
Ha a megkérdezett fél valóban kritikusan gondolkodik, minden esetben összegzi a hallottakat. Sosem tüzel muníció nélkül, mint a valamikori amerikai western filmekben. A kritikus gondolkodás elemző jellegű.
- Elismétli a kérdező által mondottakat...
- Rá kérdez hogy van -e még valami amit....
- Összegez...
- Több szempontot figyelembe vesz, mielőtt válaszol, és ezeket a
szempontokat meg is osztja.
- Jól érzékelhetően, egyfajta távolságot tart önmaga, és a
kérdéses téma között.
- Gondolatai közlésekor , összetett hivatkozási alapokat hallasz.
- Többször kérdez, összegez, majd visszacsatol, önmagát is
ellenőrizvén.
- A válasz sohasem én kiindulású ( mivel nem róla, hanem egy
másik emberről van szó).
Az "Én így." " Én úgy. " kezdetű mondat nem kritika, hiszen az illető, ebben a helyzetben is csak magával, és nem a válaszra szorulóval foglalkozik.
Kitől fogadjuk el.....
Ha egy számsor összeadásának helyességét akarjuk megbeszélni valakivel, akkor érdemes olyan emberhez menni aki tud számolni.
Triviális a fenti példa, mégis ha a kérdéses élethelyzetben megkérdezünk valakit, ne olyan ember legyen, aki a témában járatlan, vagy érintett. Amikor építő jellegű kritikáról van szó, a jószándék önmagában kevés. Hangsúly az objektivitáson, és a témában való jártasságon van! Amennyiben a kritika következtében haragot, ellenséges érzelmet érzünk, érdemes feltenni magunknak a kérdést: Miért érzek így? Lehet hogy a megállapítás helyes?
"A kritika értelmes és fontos visszajelzés, amely előrevihet bennünket. De csak akkor, ha úgy adják elő, hogy be tudjuk fogadni, és meg tudjuk emészteni. Az építő kritika mindig a teljesítményre vagy az eredményre irányul."
(Barbara Berckhan )
-->